Авторське право на усні твори — виступи, лекції, доповіді, промови тощо h1>
Реєстрація авторського права на усні твори аналогічна реєстрації авторського права на літературні твори. Відповідно до п. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України до усних творів віднесено: лекції, доповіді, промови, проповіді та інші усні твори. До цього переліку слід додати такі форми усних творів, як: інтерв'ю, виступи, тексти телевізійних і радіопередач тощо. Тобто до усних творів належить все те, що повідомляється Автором в усній формі та має новий, творчий характер. Ми не дарма акцентуємо увагу на новизні твору. Авторське право (скорочено - АП) не охороняє текст всім відомих віршів Тараса григоровича Шевченко навіть якщо їх промовити з трибуни чи на сцені. Хоча зауважимо, що взагалі таке виконання віршів буде належати до суміжних прав. Та буде охоронятись окремо від змісту віршів Т.Г. Шевченко. Наш Кобзар і Пророк пішов життя 10 березня 1861 року. Таким чином 70 років охорони авторських прав після смерті Автора давно минули. Але хоч наш Кобзар і Пророк пішов з життя, ми впевнені, що його Душа і досі боронить Україну!
Іноді промови відомих осіб стають всесвітньо відомими та мають особливу цінність. Давайте згадаємо урочисту промову Стіва Джобса, генерального директора Apple Computer та Pixar Animation Studios, від 12 червня 2005 року перед випусниками Stanford University. Тому радимо помятати, що саме реєстрація авторського права на лекції, доповіді, промови, проповіді та інші усні твори — це розумна, користна та перспективна дія!
Успішна реєстрація Авторських прав тут!
Зателефонуйте 063 267 80 37, напишіть у Viber або Telegram
Охорона авторських прав на усні твори.
Охороняються музичні твори як об'єкти авторського права без виконання якихось особливих формальностей щодо них та незалежно від їхньої завершеності, призначення, цінності тощо, а також способу чи форми їх вираження. Таким чином, які б не були спосіб і форма відтворення усного твору, а також його цінність та призначення - він охорошяється як об'єкт АП. Але наша добра порада: Хочете мати права на усний твір — отримайте документ про це! Реєстрація авторського права на виступи, лекці, промови тощо відбувається шляхом прохождення державної реєстрацію та засвідчується отриманням Свідоцтва про реєстрацію авторське право на твір.
ТЕРМІНИ на реєстрацію авторських прав на усний твір:
Стандартно процедура триває 2 - 2,5 місяці. Іноді буває і швидше.
Вартість / ціна реєстрації прав на на усний твір:
• Для фізичної особи реєстрація авторських прав складає 2100 грн.
• А для юридичної особи складає 3000 грн. Бо є ПДВ.
Для реєстрації Ваших прав на на усний твір потрібні:
1) Довіреність на юриста Агентства, який представлятиме Ваші інтереси щодо реєстрації АП;
2) Примірник твору в електронному вигляді, а саме:
- або у вигляді аудіозапису;
- або у вигляді надрукованого тексту (якщо він є) у вигляді фотокопії чи сканкопії;
3) Інформація про Автора / Співавторів, про дату завершення роботи над твором (відомості про оприлюднення);
4) Оплату збору за державну реєстрацію авторського права на музичний твір;
5) Оплата наших послуг.
Фіксація прав Автора на усний твір.
Найпростіший спосіб фіксації прав на усний твір є його оприлюднення шляхом його розкриття публіці. Таке оприлюднення може бути здійснене або самим Автором, або виконавцем за згодою Автора чи іншого суб’єкта авторського права. Найкраще, коли Автор фіксує (свідки, відеозапис) дату, коли він вперше зробить твір публічно доступним. Але навіть якщо ви ризикнете НЕ реєструвати свій усний твір, то настійно радимо запастися хоча б аудіозаписом вашого виступу та його свідками.
Звичайно, доти, поки усний твір не зафіксовано на будь-якому матеріальному носії, його практичний захист є досить складним завданням. І все ж, незважаючи на труднощі доведення прав на усний твір (мова, доповідь, інтерв'ю тощо), він охороняється Законом Про авторське право і суміжні права (далі скорочено - Закон про автрське). Відсутність Свідоцтва про авторські права на Ваш усний твір робить Вашу позицію в суді дуже слабкою, але не безнадійною! Особливо якщо підтвердити Ваші права свідченнями свідків. Або записами, зробленими телерадіокомпаніями.
Усні твори, які не є об’єктом авторського права:
Відповідно до положень ст. 10 Закону про авторське не об’єктом АП повідомлення про новини дня або поточні події, що мають характер звичайної інформації преси;
Майнові права автора на усний твір.
Ст. 15 Закону про авторське передбачає, що до майнових прав автора (чи іншої особи, яка має АП) належать:
• Виключне право на використання усного твору. Під використанням усного твору розуміється:
- його відтворення, публічне виконання і публічне сповіщення;
- переробки, адаптації, аранжування та інші подібні зміни;
- включення твору як складових частин до збірників, антологій, енциклопедій тощо;
- розповсюдження твору будь-яким шляхом;
- будь-яке повторне оприлюднення твору, якщо воно здійснюється іншою особою, ніж та, що здійснила перше оприлюднення;
передача третьою особою твору до загального відома публіки будь-яким способом;
- цей перелік не є вичерпним.• Виключне право дозвіляти або забороняти використання усного твору іншими особами.
• Виключне право використання твору Автором (чи іншою особою, яка має авторське право).
Вільне використання усного твору
Відповідно до положень ст. 21 Закону про авторське право вільне використання усного твору без згоди Автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов’язковим зазначенням імені Автора і джерела запозичення, допускається використання цитат (коротких уривків) з усного твору в обсязі, виправданому поставленою метою. Таке використання цитат повинно бути зумовлено критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером того твору, до якого цитати включаються. Також можливе вільне використання цитат у формі коротких уривків з виступів, промов, лекцій тощо. АП на усні твори не поширюється на ідеї, домени, штрих-код, торгову марку або винахід.
Спотворення усного твору під час цитування може бути предметом звернення до суду про захист особистих немайнових прав автора. Звичайно, тому, якщо є надійні докази того, що таке спотворення могло завдати шкоди честі або гідності автора. Аналогічно може бути предметом звернення до суду та не санкціоноване автором чи його спадкоємцем опублікування таких усних творів.
Про усні твори та фонограми
Будучи зафіксовані на магнітній стрічці, CD- та DVD-диску або в цифровому вигляді, виступи автора, його усний твір стає вже літературним твором, вираженим не в усній формі, а у формі фонограми. При цьому авторські права на зафіксовані у формі фонограми літературні твори належать виключно їхньому авторові. При цьому виробнику фонограми законодавство України не дає жодних авторських прав на цей зафіксований на носії твір. Але у випадку, коли на носії укладачем буде зафіксовано якусь збірку творів, то в цьому випадку авторське право на саму добірку творів буде й у укладача збірки.
Запис (звукозапис) усного твору - це фіксація за допомогою спеціальних технічних засобів (у тому числі і за допомогою цифрового подання) на відповідному матеріальному носії звуків, що дозволяє здійснювати їх сприйняття, відтворення або оповіщення за допомогою відповідного пристрою.
Авторські права на інтерв'ю
Вони належать особі, яка дала інтерв'ю, та особі, яка проводила інтерв'ю, як співавторам, якщо інше не передбачено договором (угодою) між ними. Використання інтерв'ю допускається лише за згодою особи, яка дала інтерв'ю.
Для реєстрації авторського права ми здійснюємо всі необхідні дії:
- Консультації автора про реєстрацію об'єкта авторського права;
- Правильне заповнення Заявки на реєстрацію об'єкта авторського права;
- Оплату зборів та мит за реєстрацію об'єкта авторського права;
- Правильне оформлення всіх документів, що додаються до Заявки;
- Отримання Рішення про реєстрацію авторського права на усний твір;
- Отримання Свідоцтва про реєстрацію авторського права на усний твір;
- Відправку Автору Свідоцтва;