Авторське право на комп'ютерні програми та програмне забезпечення
Авторське право на комп'ютерну програму — це сукупність особистих немайнових прав та майнових прав інтелектуальної власності Автора чи Співавторів цього програмного забезпечення. Все діюче на сьогодні українське та міжнародне законодавство встановлює, що комп'ютерні програми охороняються як літературні твори. Підставою для віднесення програмного забезпечення до літературних творів є певна схожість відображення рядків літературного твору та рядки літературного твору. Тотожність творчого процесу створення творів літератури та комп'ютерних програм стала визначальною для вибору форми реєстрації прав на програмне забезпечення (скорочено — ПЗ).
ТЕРМІНИ на реєстрацію авторських прав на ПЗ:
Стандартно процедура триває 2 - 2,5 місяці. Іноді буває і швидше.
Вартість / ціна реєстрації прав на ПЗ:
• Для фізичної особи реєстрація авторських прав складає 2100 грн.
• А для юридичної особи складає 3000 грн. Бо є ПДВ.
Майнові авторські права на програмне забезпечення.
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону "Про авторське право та суміжні права" первинним суб'єктом, якому належить авторське право на комп'ютерну програму, є сам її автор. А це завжди – фізична особа, якій відповідно до ст. 15 Закону належать усі майнові права на Програмне забезпечення. Автор (або співавтори) може передати свої майнові права, зазначені у статті 15 цього Закону, будь-якій іншій особі (як фізичній, так і юридичній) повністю або приватно виключно на підставі авторського договору. Умови його передбачені статтями 31-33 Закону України "Про авторське право та суміжні права". За авторським договором суб'єкти авторського права на комп'ютерну програму набувають права використання комп'ютерної програми відповідно до умовами цього договору.
Крім того, в комп'ютерній програмі може бути захищена сама її назва. Це відбувається шляхом реєстрації найменування програми як торгової марки. Реєстрація торгової марки — єдиний шлях захисту назви програми. Але перш ніж назвати комп'ютерну програму якимось словом ми радимо перевірити, чи немає вже такої торгової марки для відповідного класу комп'ютерних програм. Така процедура називається попередня перевірка торгової марки.
Термін дії прав на комп'ютерну програму
Термін дії майнових авторських прав на ПЗ починається з моменту його створення, діє протягом усього життя Автора. Після смерті автора спливає через сімдесят років. Вони відраховуються від 1 січня року, наступного за роком смерті автора цього програмного забезпечення. Або останнього зі співавторів, який пережив інших співавторів.
Комплексна реєстрація авторських прав на Програмне забезпечення
Ми розробили та рекомендуємо Вам алгоритм комплексного захисту Вашого ПЗ, який дає його оптимальний та всебічний захист.
1) Офіційна реєстрація самого КОДУ як об'єкта авторського права з отриманням Свідоцтва. Тільки офіційна реєстрація дає істотні переваги у випадках порушень, суперечок чи розбіжностей. Закон встановлює презумпцію належності авторського права на програму особи, яка офіційно зареєструвала комп'ютерну програму як об'єкт своїх прав. Ви будете звільнені від необхідності спеціально доводити належність вам авторських прав. Та навпаки, якщо хтось заперечуватиме ваше авторське право на комп'ютерну програму, то саме ця особа повинна буде доводити, зокрема в суді, цей факт. Проблема доведення авторства є не простим завданням під час захисту авторських прав без Свідоцтва.
2) Реєстрація НАЗВИ комп'ютерної програми як торгова марка Подумайте самі! Адже аналогів "Бухгалтерія 1С" – багато, а купують його. Ім'я – це ті, що купують споживачі. Якщо ви витрачаєте на розкрутку програми, то будьте готові до того, що її назва теж комусь знадобиться. А викуповувати торговельну марку дуже недешеве задоволення.
3) Реєстрація АЛГОРИТМУ роботи програми та отримання патенту України на корисну модель (спосіб). Це складно. Наш досвід у такій реєстрації показавши, що автор ПЗ часто неясно представляє, як висловити алгоритм (спосіб) за допомогою дії матеріальних предметів над матеріальними предметами. А саме це і становить суть способу. Як недолік, це ще й дуже дорогий крок.
Але якщо ви не реєструвати права на своє ПЗ, то настійно рекомендуємо вам вжити всіх можливих заходів для приховування його коду.
Виникнення авторського права (АП) на комп'ютерну програму (КП).
АП у творця КП виникає з її створення. Тобто. з моменту, коли ідея або задум матеріалізувалися в автора — програміста в текст або систему символів, що має зовнішнє вираження та доступну для сприйняття.
Теоретично авторське право на ПЗ начебто не потребує жодного оформлення. І як встановлено Законом права програміста у КП не вимагають жодних формальностей для їхнього визнання. Але ми рекомендуємо Вам прислухатися до Закону! А він каже, що одним із доказів Вашого авторства є вказівка Вашого імені на кожній копії програми.
Ми настійно рекомендуємо при будь-якому розміщенні, копіюванні або тиражуванні Вашого ПЗ проставити на його носії та коді знак копірайту ©. Він каже про захист авторських прав на нього. Далі – ім'я автора чи правовласника, тобто власника авторських прав, тому зрозуміло, що псевдоніми та ніки тут явно будуть недоречні. І далі – рік створення програмного забезпечення, який говорить про рік початку дії Ваших прав. Такі Ваші дії — це безплатні, прості та дуже важливі у поданні інформації, що запобігають наявності у Вас або правовласника авторських прав на програмне забезпечення. Але цього, на жаль, найчастіше мало. Якщо Ви маєте плани, сили, час і свободу захищати свої права - Вам потрібна офіційна реєстрація другого шляху – немає. А то потім у суді буде важко. А суд у слова не вірить, вірить тільки документам. Адже згідно із законом, а саме – Цивільним процесуальним кодексом України, суд вірить лише у письмові докази. Є ще покази свідків. Але то таке собі: знати їх та привести до суду
Авторське право на ПЗ не поширюється на закладені чи виражені, описані чи пояснені у програмі:
• Ідеї та теорії.
• Процеси та процедури.
• Методи та способи.
• Методи діяльності або математичні концепції як такі, на яких базується комп'ютерна програма. У тому числі на ту частину програми, яка забезпечує діалог з користувачем та сумісність її з елементами апаратури.
• На логіку роботи програми.
• Алгоритми роботи програми.
• Мову програмування.
Таким чином, автор комп'ютерної програми повинен розуміти, що якщо він у своїй програмі виклав якийсь алгоритм розв'язання задачі, то сам цей алгоритм не охоронятиметься. Інакше кажучи, авторським правом захищається текст (код) програми, а не функції, які вона виконує. З метою усунення цього недоліку авторського права на ПЗ останнім часом дедалі частіше подається заявка на отримання патенту на винахід або патенту на корисну модель з метою захисту алгоритму (способу) роботи комп'ютерної програми щодо розв'язання нею конкретної задачі.
Законодавство про охорону комп'ютерних програм дуже широке. До основних нормативних документів у цій галузі належать:
- Бернські конвенції про охорону літературних та художніх творів. Адже саме авторське право охороняє програмне забезпечення.
• Договір Всесвітньої організації інтелектуальної власності з авторського права.
• Цивільний кодекс України.
• Закон України "Про авторське право і суміжні права" та підзаконні Правила, Інструкції тощо.
Реєстрація авторського права на комп'ютерну програму відбувається шляхом подання Заявки на реєстрацію її як об'єкта авторського права.
Документи для реєстрації авторського права на ПЗ:
• Довіреність на нашого юриста;
• Вихідний код (фрагменти вихідного коду) комп'ютерної програми в обсязі, необхідному для її ідентифікації. Замовник самостійно вирішує, які фрагменти вихідного тексту передають на реєстрацію. Та має право вилучати з поданих фрагментів ті, які, на його думку, не слід висвітлювати;
• Настанова (Інструкція) щодо використання комп'ютерної програми;
• Документи, які можуть свідчити про факт та дату створення комп'ютерної програми;
Для реєстрації ми виконуємо наступні дії:
• Консультуємо автора;
• При необхідності зробимо оплату зборів;
• Правильне оформлення всіх документів, що додаються до Заявки;
• Отримуємо Рішення про реєстрацію;
• Отримуємо Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір (комп'ютерну програму);
• Надсилаємо Автору (Власнику прав) Свідоцтво.
Комп'ютерна музика – це не комп'ютерна програма, а музичний твір. Реєстрація авторських прав на музику.
Ми будемо раді захистити Ваші права та інтереси!