copyright.ua
    реєстрація авторського права телефон      реєстрація авторського права telegram      реєстрація авторського права viber.svg

Авторське право - історія, об'єкти, права Автора, терміни

об'єкти авторських прав
  Початок. Вчені, які досліджували історію того, як виникла ідея фіксації, реєстрації та саме  авторське право (скорочено — АП), найчастіше  пов'язують цю потребу з початком книговидання у Європі. Таким чином, на початку пішли товари (книги) та гроші за них. І, швидше за все, одночасно з цим вже з'явилося бажання книговидавців захистити свій бізнес. А отже – і бажання зберегти за собою монополію на конкретні права на зміст конкретної книги. Звичайно, тому реєстрація авторських прав — це лише наслідок визнання самих цих монопольних прав.
  Наслідки. І ось 15.11.1995 року ЮНЕСКО заснувала Всесвітній день книг та авторського права. І тепер 23 квітня ми щороку в усьому світі відзначають День копірайту.

Потрібна реєстрація Авторських прав?
Зателефонуйте 063 267 80 37, напишіть у Viber або у Telegram


  Правові моделі (системи) Авторських прав

 Правознавці виділяють дві системи авторського права: англо-саксонська (англо-американська) та романо-німецька (континентальна).
 Відповідно до англо-американської моделі АП визнаватись автором може як фізособа,   так і юрособа. І, як правильно наголошують американці та англійці, основа основ — це майнові права. Тобто Гроші. Тому   можна сказати, що англо-американська модель акцентується на захисті фінансової сторони АП.
 Відповідно до континентальної моделі (а це більшість держав Євросоюзу і в тому числі — Україна) Його Величність Автор - тільки фізична особа. Крім цього постулату, у континентальній моделі АП поділені на НЕмайнові (особисті, невід'ємні від автора права) та, звичайно ж, Майнові права. Особисті, немайнові права завжди належать лише Автору твору. А ось майнові права — можуть надаватися Автором іншим особам. Діюче українське законодавство, яке регулює питання авторського права, будується саме за принципами континентальної моделі права. Автор, як це закріплено у законодавстві України, це (і лише!) фізична особа, яка своєю творчою роботою створила твір. Юридична особа не може бути автором.


  Законодавство України про права Автора твору

 За роки незалежності в Україні сформовано цілу систему законів та підзаконних актів, які спеціально регулюють предмет АП та суміжних прав.
Насамперед треба відзначити Положення Цивільного кодексу України (скорчено - ЦКУ). Глави 36 та 37 ЦКУ регулюють основні положення стосовно прав Автора твору. Сюди треба віднести також Адміністративний, Кримінальний та Митний кодекси, які також регулюють окремі питання авторських і суміжних прав.
Більш розширено трактує норми права Автора Закон "Про авторське право і суміжні права" (скорочено - Закон авторське право).
Також є величезна кількість підзаконних актів (Постанов Кабміну, Наказів міністерств тощо), які мають норми щодо АП. Особливо велике нормативне регулювання прав розробників та дистриб'юторів комп'ютерних програм, фонограм (музики), кінофільмів тощо.

  Об'єкти АВТОРСЬКИХ прав

Відповідно до п. 1 ст. 433 Цивільного кодексу України у редакції станом на 01.10.2024 в державі передбачені наступні Об'єкти авторського права:
 1. Літературні та художні твори, зокрема:
  •  романи, поеми, статті та інші письмові твори;
  •  лекції, промови, проповіді та інші усні твори;
  •  драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні, інші сценічні твори;
  •  музичні твори (з текстом або без тексту);
  •  аудіовізуальні твори;
  •  твори живопису, архітектури, скульптури та графіки;
  •  фотографічні твори;
  •  твори народного мистецтва;
  •  ілюстрації, карти, плани, ескізи та пластичні твори, що стосуються географії, топографії, архітектури або науки;
  •  переклади, адаптації, аранжування та інші переробки літературних чи художніх творів;
  •  збірники творів, якщо їх відбір чи впорядкування їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності;
  •  2. Комп'ютерні програми. На нашому сайті добре викладено як проходить реєстрація авторських прав на комп'ютерну програму.
     3. Компіляції даних (бази даних), якщо їх відбір чи впорядкування їх складових є результатом інтелектуальної діяльності;
     4. Інші твори.
    Отже, у п. 1. ст. 433 Цивільного кодексу встановлено, що наведений вище перелік об'єктів авторського права не є остаточним. Так, наприклад, і досі дискутивним є питання належності HTML-коду до об'єктів АП.


       НЕ є об'єктами АП:

     1. Акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування (закони, укази, постанови, рішення тощо), а також їх офіційні переклади;
     2. Державні символи України, грошові знаки, емблеми тощо. об'єкти, затверджені органами державної влади;
     3. Повідомлення про новини дня або інші факти, що мають характер звичайної інформації преси;
     4. Інші твори, встановлені законом.
     Відповідно до Закону про авторські права також (крім вище згаданих) не охороняються (не є об'єктами прав Автора):

  •   твори народної творчості (фольклор);
  •   символіка територіальних громад;
  •   символи та знаки підприємств, установ та організацій;
  •   розклад руху транспортних засобів, розклад телерадіопередач, телефонні довідники та інші аналогічні бази даних, які не відповідають критеріям оригінальності та на які поширюється право sui-generis (своєрідне право, право особливого роду);
  •   передбачена Законом про авторське право правова охорона поширюється тільки на форму виразу твору і не поширюється на будь-які ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені та проілюстровані у творі (який може бути об'єктом авторського права).

  •   Права Автора твору

     Особисті НЕмайнові (особисті) права Автора:
    Це права, які пов'язані з отриманням матеріальної вигоди від використання твору, а відбивають особисті зв'язки автора з його витвором. Вони покликані захищати духовні інтереси автора, його честь і гідність, а також індивідуальність і неповторність твору. Особисті немайнові права автора не залежать від його майнових прав.
     Цікавим для Авторів може бути положення Закону Про охорону прав на знаки для товарів і послуг (торговельні марки)). Так, наприклад, ст. 6 згаданого Закону про торговельні марки визначає, що не може бути проведена реєстрація торгової марки, яка "назви відомих в Україні творів науки, літератури і мистецтва або цитати і персонажі з них, твори мистецтва та їх фрагменти без згоди власників авторського права або їх правонаступників".
     До НЕмайнових прав належать:
     1. Право на визнання людини творцем (автором, виконавцем тощо) об'єкта авторського права;
     2. Право перешкоджати будь-якому посяганню (з його авторські права), здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об'єкта авторського права;
     3. Право вимагати вказівки свого імені у зв'язку з використанням твору, якщо це можливо;
     4. Право забороняти вказівки свого імені у зв'язку з використанням твору;
     5. Право обирати псевдонім у зв'язку з використанням твору;
     6. Право на недоторканність твору.

    авторське право на літературні твори

      Майнові права Автора на твір

     Відповідно до положень ст. 443 ЦКУ у редакції на 01.10.2024 до Майнових прав належать:
     1. Право на використання твору. Право на використання твору автором (або іншою особою, яка має авторське право) дозволяє йому використовувати твір у будь-якій формі та у будь-який спосіб;
     2. Виняткове право дозволяти використання твору;
     3. Право перешкоджати неправомірному використанню твору, зокрема забороняти таке використання;
    4. Інші майнові права, встановлені законом.
     Виключне право автора
    (чи іншої особи, яка має майнові авторські права) дозволяти або забороняти використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти:
    1) відтворення творів;
    2) громадське виконання та громадське оповіщення творів;
    3) публічну демонстрацію та публічний показ;
    4) будь-яке повторне оповіщення творів, якщо воно здійснюється іншою організацією, ніж та, що здійснила перше оповіщення;
    5) переклади творів;
    6) переробку, адаптацію, аранжування та інші подібні зміни творів;
    7) включення творів як складових частин до збірок, антології, енциклопедії тощо;
    8) розповсюдження творів шляхом першого продажу, відчуження іншим способом або шляхом здачі у майновий найм, або в прокат, або шляхом іншої передачі для першого продажу екземплярів твору;
    9) передання своїх творів для загального сповіщення публіки для здійснення доступ до твору з будь-якого місця та у будь-який час на її власний розсуд;
    10) здача у майновий найм та (або) комерційний прокат після першого продажу, відчуження іншим способом (продаж авторських прав) оригіналів або екземплярів аудіовізуальних творів, комп'ютерних програм, баз даних, музичних творів у нотній формі, а також творів, зафіксованих у фонограмі чи відеограмі або у формі, яку зчитує комп'ютер;
    11) імпорт екземплярів творів.
    12) цей перелік не є вичерпним!

      Термін дії майнових (матеріальних) прав Автора
    Термін дії майнових прав інтелектуальної власності на об'єкти авторського права починається з моменту створення твору, діє протягом усього життя автора та спливає через сімдесят років, які відраховуються від 1 січня року, наступного за роком смерті Автора чи останнього із Співавторів

     Знак авторських прав
      Автор або особа, якій передано майнові права на цей твір для повідомлення / попередження про свої права може використовувати знак охорони авторського права. Цей знак складається з наступних елементів:
      © - латинська буква "c", обведена колом;
      ім'я (ім’я та фамілія, фамілія та ініціали тощо) або найменування особи, яка має авторське право;
      рік першої публікації твору.
    Знак охорони авторського права проставляється на оригіналі та на кожному примірнику твору. Іноді доречна присутність також слова copyright.
    Приклад використання Знаку охорони авторського права: © Кондратюк І.В., 2005. Саме 2005 рік — це дійсно рік створення цього сайту. Це можна перевірити у web.archive.org стосовно адреси copyright.com.ua, саме така адреса сайту була у 2005 році.

      Реєстрація авторського права

     Відповідно до п. 5 ст. 11 Закону про авторське право суб'єкт АП для засвідчення авторства на оприлюднений або не оприлюднений твір, факту та дати опублікування твору, а також договору, що стосуються прав автора на цей твір, у будь-який час протягом строку охорони свого права може зареєструвати своє авторство у відповідних державних реєстрах. Реєстрація авторства - найбільш ефективний спосіб фіксації ваших прав на об'єкт інтелектуальної власності.

     Також ми створили для Вас сторінку про реєстрацію авторських прав на сайт, завітайте!

     Ми здатні захистити Ваші права та інтереси!


    Новости
    Как правильно подать заявку на регистрацию авторского права на служебное произведение? Какие документы необходимы для этого? Давайте разбираться вместе!
    Подробнее

    Правове регулювання авторського права на аудіовізуальні твори в Сполучених Штатах Америки є одним із найпрогресивніших у світі, враховуючи стрімкий розвиток аудіовізуальної індустрії в США.

    Подробнее

    Розкрутка сайту без порушень Закону – що потрібно знати власнику?

    Подробнее
    Зареєструвати свої авторські права чи отримати дозвіл на використання прав іншої особи?
    Подробнее
    Як оприлюднити свій контент у мережі так, щоб він залишився Вашим, і можна було відстояти права?!
    Подробнее
    Архив новостей

    Статьи

    Сайти стали буденністю нашого життя. Погода, новини та гороскопи – все там! Інтернет разом із величезною кількістю сайтів назавжди увійшов у наше життя. Автори пишуть, створюють цікавий зміст – контент. А цікавий контент – крадуть. Нахабно і безсовісно. Що робити автору чи власнику контенту?

    Читать
    Архив статей

    Агентство Українські торговельні марки
    © Яна Кондратюк, 2005-2024
    Контактний телефон
      copyright telefon      copyright telegram      copyright viber.svg
    отправить письмоinfo@tm.ua
    Умови використання цього сайту Політика конфіденційності Заява про відмову від відповідальності