Авторське право на образотворчі твори — картини, малюнки та дизайн
Авторське право на картину, малюнок, скульптуру чи інший твір образотворчого мистецтва це поєднання немайнових (особистих) та майнових прав інтелектуальної власності автора на створений ним твір. Автор твору образотворчого мистецтва має весь обсяг особистих (немайнових) авторських прав та майнових прав інтелектуальної власності на свій твір, які передбачені Законами України.До творів образотворчого мистецтва Законодавство України відносить: картину, малюнок, гравюру, літографію, скульптуру, твори художнього (у тому числі сценічного) дизайну тощо. І тільки належна реєстрація авторського права на скульптуру, малюнок або картину захистять права.
Термін дії прав.
Термін дії майнових авторських прав на картину, малюнок, скульптуру тощо починається з моменту його створення, діє протягом усього життя Автора. Після смерті автора спливає через сімдесят років. Вони відраховуються від 1 січня року, наступного за роком смерті автора цього твору. Або останнього зі співавторів, який пережив інших співавторів.
ТЕРМІНИ на реєстрацію авторських прав на твір образотворчого мистецтва:
Стандартно процедура триває 2 - 2,5 місяці. Іноді буває і швидше.
Вартість / ціна реєстрації прав на картину, малюнок, скульптуру тощо:
• Для фізичної особи реєстрація авторських прав складає 2100 грн.
• А для юридичної особи складає 3000 грн. Бо є ПДВ.
Як швидко зареєструвати Авторське право?
Зателефонуйте 063 267 80 37, напишіть у Viber або Telegram
Особливі права автора твору образотворчого мистецтва.
У випадках, передбачених Законодавством України, автор образотворчого твору має особливі права. Це наступні права:
• Право доступу до твору.
• Право слідування.
• Право викупу твору у випадках, передбачених Законодавством України.
Право доступу до твору образотворчого мистецтва.
Його передбачено у ст. 10 Закону України "Про авторське право та суміжні права" (далі — Закон про авторське право). Вона передбачає, що після передачі твору образотворчого мистецтва чи матеріального об'єкта, у якому втілено цей твір, у власність іншій особі, Автор має право вимагати доступу до цього твору (право доступу). Але лише з метою його використання для наступного відтворення (виготовлення екземплярів, слайдів, карток, перероблення тощо). І за умови, що це не порушує законних прав та інтересів фактичного власника твору. Власник твору не може відмовити автору у доступі до твору без достатніх підстав. При цьому від власника твору не можна вимагати доставки автора до самого його твору. Право доступу, як особливе авторське право, відноситься лише до творів образотворчого мистецтва. Ці твори відрізняються від інших творів тим, що виготовлення копії такого об'єкта авторського права є дуже проблематичним. Копії, наприклад, однієї й тієї ж картини, швидше за все, відрізнятимуться від першого оригіналу твору. Тому для творчого повтору свого твору автор картини повинен мати доступ до оригіналу свого твору. У цьому і полягає право доступу, яке є суто особистим, нематеріальним авторським правом. І це право доступу належить лише самому автору. Перехід права доступу до правонаступників чи до спадкоємців автора не передбачено законодавством України.
Право слідування.
Це також особливе авторське право, яке передбачене як у ст. 448 Цивільного кодексу України так і у ст. 30 Закону про авторське право. Полягає це право в тому, що автор твору образотворчого мистецтва протягом усього життя, а у разі його смерті — і його спадкоємці протягом 70 років після смерті автора користуються щодо проданих автором оригіналів творів образотворчого мистецтва невідчужуваним правом на отримання від 0,25 відсотка до 6 відсотків від ціни кожного наступного продажу твору через аукціон, галерею, салон, магазин тощо, яка йде за його першим продажем, здійсненою автором твору. Виплата винагороди у разі здійснюється зазначеними аукціонами, галереями, салонами, магазинами тощо. Збір винагороди, отриманої внаслідок такого продажу (використання права слідування) здійснюється особисто автором або через його представника (повіреного). Хотілося б зазначити, що Право слідування передбачено і ст. 14 ter Бернської конвенції про охорону літературних та художніх творів (Паризький акт від 24 липня 1971 року). Тому це право діє у всіх державах, які приєдналися до Бернської конвенції. Але, звісно, лише у такому обсязі, який передбачений законодавством країни, в якій буде використане таке право. Право слідування діє лише стосовно оригіналів творів, виготовлених, по-перше, в обмеженій кількості самим автором або під його керівництвом. А, по-друге, ці твори повинні бути або підписані автором або містити інші позначення, що засвідчують його авторство.
Право викупу творів образотворчого мистецтва.
Це право передбачено у ст. 10 Закону про авторське право. Закон передбачає, що авторське право та право власності на матеріальний об'єкт, у якому втілено твір образотворчого мистецтва, не залежать одне від одного. Відчуження матеріального об'єкта, у якому втілено твір, значить відчуження немайнових прав автора та навпаки. Закон у цьому випадку має на увазі саме немайнові права автора. Законодавством передбачено, що власнику картини, малюнку чи іншого твору образотворчого мистецтва не дозволяється руйнувати цей твір без попередньої пропозиції викупити твору його автором. При цьому лише за вартість матеріалів, витрачених на його створення. Якщо збереження об'єкта (наприклад — фрески чи розпису на стіні будинку) неможливе, власник матеріального об'єкта, в якому втілено оригінал твору, має дозволити автору зробити копію твору.
Документи для реєстрації авторського права на картину, малюнок, тощо:
• Довіреність встановленого зразка на юриста, який представлятиме Ваші інтереси;
• Заява українською мовою;
• Копія твору (опублікованого або неопублікованого) у друкованому або електронному вигляді;
• Документи, які свідчать про факт та дату створення твору;
• Документ про оплату збору за підготовку до реєстрації АП на твір (готується нашим Агентством);
• Документ про сплату державного мита за видачу Свідоцтва (готується нашим Агентством);
Для наших Клієнтів ми проводимо:
• Консультації автора про реєстрацію об'єкта АП;
• Правильне заповнення Заявки на реєстрацію об'єкта АП;
• Сплату зборів за реєстрацію;
• Правильне оформлення всіх документів, що додаються до Заявки;
• Отримання Свідоцтва про реєстрацію прав;
• Відправку автору Свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір.