copyright.ua
    реєстрація авторського права телефон      реєстрація авторського права telegram      реєстрація авторського права viber.svg

Авторське право на фото та колекції фотографій

авторське право на фотографії

Авторське право на фото передбачено згідно із Законом України "Про авторське право та суміжні права". Про це зазначено у п. 10 ст. 8 Закону, яка до об'єктів авторського права відносить фотографічні твори, у тому числі твори, виконані засобами, подібними до фотографії.

При цьому найбільшим недоліком українського законодавства є відсутність визначення самого терміну “фотографія”. А це вже стає проблемою при судовому захисті авторського права на фото.
Ми пропонуємо своє трактування терміна "Фотографічний твір":
Фотографічний твір - твір, який фіксується на будь-якому матеріальному носії (паперовому, фотоплівці, негативі, позитиві, магнітній плівці, магнітному диску, компакт-диску, на комп'ютерних пристроях для запису зображень у цифровому вигляді тощо). п.) як зображення. При цьому зображення виконані в аналогових або дискретних сигналах, що відображають або кодують зображення. А сприйняття якого можливе візуально на матеріальному носії чи за допомогою технічних засобів.

Як зареєструвати Авторські права на фото?

Зателефонуйте 063 267 80 37, напишіть у Viber або у Telegram


Фотографи не одразу були визнані володарями авторських прав на свої твори. Протягом тривалого часу питання статусу фотографічних творів як самостійного виду об'єктів авторського права був предметом дискусії. Багато хто розглядав фотографію лише як результат технічного копіювання за допомогою фотоапарата та набору хімікатів. Насправді ж внесок фотографа у створення фотографії має творчий характер, адже він сам обирає сюжет, формує композицію, оцінюючи естетичну виразність створюваного кадру.
Ст. 96 Розд. IV Основ цивільного законодавства Союзу РСР та союзних республік, введених у дію з 1 травня 1962 року щодо творів, на які поширюється авторське право, вказувала, що Авторське право поширюється на твори науки, літератури або мистецтва незалежно від форми, призначення та гідності твору, а також від способу його відтворення. Авторське право поширюється на твори, випущені у світ або не випущені у світ, але виражені у будь-якій об'єктивній формі, що дозволяє відтворювати результат творчої діяльності автора (рукопис, креслення, зображення, публічне вимовлення або виконання, плівка, механічний або магнітний запис тощо) .

В Україні без жодних винятків та додаткових умов фотографії стали визнавати як об'єкти авторського права лише з 23 лютого 1994 року. Відповідно до норм ч. 2 ст. 473 ЦК УРСР, який діяв до прийняття Закону України “Про авторське право та суміжні права”, як умова правової охорони фотографій пред'являлася вимога про обов'язкову вказівку на кожному примірнику твору імені автора, місця та року випуску фотографії у світ. Якщо ця вимога не виконувалася, на твір не поширювалося авторське право, а опубліковані фотографії ставали громадським надбанням.


Слайд-фільми та діафільми також являють собою по суті фотографічні твори, оскільки відрізняються від інших аудіовізуальних творів тим, що образи, що містяться в них, і інформація сприймаються переривчасто, дискретно, і тому ці твори можуть охоронятися авторським правом, як фотографічні твори

Проблема захисту прав та інтересів авторів творів фотографії останнім часом стала дуже актуальною. На жаль, порушення, пов'язані з використанням цієї категорії об'єктів авторського права, ніде численні і, можна стверджувати, повсюдні. У пресі, на телебаченні, у книговиданні, у шоу-бізнесі, права фотографів практично не дотримуються, а окремі претензії та судові позови за фактами порушень досі є винятком, а не правилом.
Актор, співак чи інша публічна особа, яка запрошує фотографа для того, щоб той зробив низку знімків, як правило, жодних договорів із фотографом не укладає. Фотограф виконує роботу, віддає знімки замовнику та отримує зумовлену винагороду. Тим часом, фотографії є ​​об'єктом авторського права, і, відповідно, права на цей об'єкт залишаються за автором фотографії. Якщо замовник передасть фотографії самого себе у видавництво для публікації, у видавництво може звернутися фотограф із претензією, що з ним договір про відтворення твору не укладався.
Заплативши гроші, замовник придбав лише матеріальний носій – фотографію, слайд чи фотоплівку. Авторське право залишилося за фотографом. Авторське декларація про твір пов'язані з правом власності на матеріальний об'єкт, у якому твір виражено. Передача права власності на конкретний фото сама по собі не тягне за собою передачі авторських прав на цей твір. Тобто, якщо особі подарували фотографію, то вона має право помістити її, наприклад, у особистий альбом для перегляду в сімейному колі, але не має права публікувати його в ЗМІ, не отримавши на те згоди автора. За порушеннями такого характеру в судовій практиці було кілька прецедентів. І претензії фотографів у цьому випадку цілком правомірні.

Видавцям не слід забувати, що будь-яке використання творів, що охороняються законом, допускається тільки на підставі авторського договору з правовласником. Щоб уникнути конфліктів у майбутньому замовник може укласти з фотографом договір про передачу виняткових майнових прав, і він набуде право розпоряджатися фотографіями повному обсязі.

Редакція друкованого видання, навіть якщо фотограф безпосередньо сам віддав знімок, не має прав на знімок без наявності між сторонами письмових договірних відносин. Як правило, автор приносить знімки для того, щоб їх редакція переглянула і повідомила свою думку про можливість публікації знімків. Якщо щось із запропонованого редакцію влаштовує, то вона має письмово узгодити з фотографом умови майбутнього використання шляхом укладання авторського договору. Цивільний кодекс України не допускає усної форми договору про розпорядження матеріальними правами авторського права шляхом публікації фотографічного твору у періодичній пресі. Кодекс чітко встановлює, що правочини юридичних осіб між собою та з громадянами про розпорядження матеріальними правами авторського права в обов'язковому порядку мають відбуватися у письмовій формі. Однак важливо зазначити, що відповідно до Цивільного кодексу недотримання простої письмової форми правочину не тягне за собою її недійсність. Воно позбавляє сторони права у разі спору посилатися на підтвердження угоди та її умов на показання свідків, але не позбавляє їх права наводити письмові та інші докази. Отже, на користь редакції періодичного видання укладати письмові договори з авторами, у тому числі з фотографами (необов'язково на кожне використання, адже можна підписати договір на право використання певних сторін знімків протягом, наприклад, року). За відсутності письмового авторського договору у разі судового розгляду редакція друкованого видання навряд чи зуміє довести факт наявності договірних відносин з фотографом. Відзначимо, що в більшості випадків конфлікти виникають не через те, що автор не хотів. б, щоб знімок був опублікований, а з інших причин: невиплата протягом тривалого часу гонорару за публікацію, не вказано ім'я автора, а також внесення у фото не санкціонованих Автором змін.


авторське право на фотографії
Охороняються фотографії як звичайні авторські права. І без виконання якихось особливих формальностей щодо них і незалежно від їх призначення, цінності та завершеності, а також форми чи способу їх створення.

Але навіть якщо ви ризикнете НЕ реєструвати свій літературний твір, то настійно радимо при публікації проставляти знак авторського права. .

Реєстрація авторського права на Фотографічний твір відбувається шляхом подання Заявки.

Документи для реєстрації прав на Фотографію необхідні:

 • Довіреність встановленого зразка на нашого юриста;
 • Заява українською мовою (заповнюється нашим Агентством);
 • Примірник твору;
 • Документи, які свідчать про факт і дату публікації твору;
 • Документ про оплату збору за підготовку до реєстрації прав на твір (готується нашим Агентством);
 • Документ про сплату державного мита за видачу свідоцтва (готується нашим Агентством);


Для реєстрації АП ми здійснюємо всі необхідні дії:

 • Консультації Автора про реєстрацію об'єкта АП
 • Правильне заповнення Заявки на реєстрацію;
 • Оплату зборів та мит;
 • Правильне оформлення всіх документів, що додаються до Заявки;
 • Отримання Рішення про реєстрацію;
 • Отримання Свідоцтва;
 • Відправку Автору Рішення та Свідоцтва;

Рекомендуємо також інформацію про реєстрацію авторського права на Аудіовізуальний твір тут

Реєстрація авторського права – найбільш ефективний спосіб фіксації ваших прав на фотографії.


Новости
Как правильно подать заявку на регистрацию авторского права на служебное произведение? Какие документы необходимы для этого? Давайте разбираться вместе!
Подробнее

Правове регулювання авторського права на аудіовізуальні твори в Сполучених Штатах Америки є одним із найпрогресивніших у світі, враховуючи стрімкий розвиток аудіовізуальної індустрії в США.

Подробнее

Розкрутка сайту без порушень Закону – що потрібно знати власнику?

Подробнее
Зареєструвати свої авторські права чи отримати дозвіл на використання прав іншої особи?
Подробнее
Як оприлюднити свій контент у мережі так, щоб він залишився Вашим, і можна було відстояти права?!
Подробнее
Архив новостей

Статьи

Сайти стали буденністю нашого життя. Погода, новини та гороскопи – все там! Інтернет разом із величезною кількістю сайтів назавжди увійшов у наше життя. Автори пишуть, створюють цікавий зміст – контент. А цікавий контент – крадуть. Нахабно і безсовісно. Що робити автору чи власнику контенту?

Читать
Архив статей

Агентство Українські торговельні марки
© Яна Кондратюк, 2008-2024
Контактний телефон
    copyright telefon      copyright telegram      copyright viber.svg
отправить письмоinfo@tm.ua
Умови використання цього сайту Політика конфіденційності Заява про відмову від відповідальності