Створення об'єктів авторського права на замовлення та Службові твори
Створення об'єктів авторського права на замовлення або створення таких об'єктів під час виконання своїх трудових обов'язків — звичайна справа. Такі ситуації відбуваються щодня. Розглянемо цей процес на законодавчому рівні. Для цього даватиму відповіді на актуальні питання.
Що є службовим твором
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про авторське право і суміжні права" (далі — Закон про авторське право) передбачено, що службовий твір – це твір, який створюється працівником безпосередньо у зв’язку з виконанням своїх обов'язків за Трудовим договором чи за Контрактом. Є Трудовий договір чи Контракт – є й службовий твір. Якщо їх немає – тоді необхідно реєструвати інший вид Договору. Але що то буде за Договір, це повинні вирішувати сторони Договору. Можливим варіантом є саме Договір про створення твору на замовлення та на використання створеного твору (Договір про створення об'єкта авторського права на замовлення) тощо.
У будь якому разі розробка правильного розділу щодо авторських прав у Трудовому договорі чи у Контракті, а також правильного Договору про створення твору на замовлення є розумним кроком. Також розумною буде реєстрація Трудового договору чи Контракту, а також правильного Договору про створення твору на замовлення.
ТЕРМІН реєстрації Договір про створення твору на замовлення.
• Стандартно процедура реєстрації Договору про створення твору на замовлення триває 2 - 2,5 місяці. Іноді буває і швидше.
Вартість / ціна передання авторських прав.
• Вартість / ціна передання авторських прав між резидентами України, на 1 об'єкт авторського права (фізособа / юрособа) складає 4300 грн. Додатково для юросіб є ПДВ.
Вартість / ціна розробки Договору про створення твору на замовлення.
• Вартість розробки Договору про створення твору на замовлення залежить від обсягу та складності ситуації щодо самого твору та прав на нього. Зазвичай вартість складає від 4300 грн. Додатково для юросіб є ПДВ.
Потрібна реєстрація Авторського права?
Зателефонуйте 063 267 80 37, напишіть у Viber або Telegram
Авторське право на службовий твір.
Щоб розібратися у правах на такі твори, потрібно проаналізувати законодавчі норми Цивільного Кодексу України (загальне законодавство) та Закону України «Про авторське право та суміжні права» (спеціальне законодавство).
Твір вважається службовим, якщо створюється відповідно до посадових обов'язків його Автора, незалежно від того, працює він за трудовим договором або за певним обмеженим у часі контрактом. Поняття Works made for hire (службовий твір) є одним із найскладніших юридичних питань щодо будь-якого з об'єктів авторських прав.
Підкреслимо ще раз: ст. 1 Закону про авторське право встановлює, що службовий витвір створінь працівником (!) у зв’язку з виконанням обов’язків за Трудовим договором (!) або Контрактом (!). Наприклад, якщо відповідно до Посадової інструкції робітник не зобов'язаний створювати комп'ютерну програму для розкрутки сайту, але створив її за власною ініціативою нехай і в робочий час та на робочому комп'ютері, ця комп'ютерна програма не буде службовим твором.
Відповідно до ст. 14 Закону, автору службового твору належать такі немайнові права:
1) Вимагати визнання свого авторства шляхом вказівки імені автора на службовому творі (зокрема забороняти таку вказівку).
2) Вибирати псевдонім та вимагати вказівку цього псевдоніма замість справжнього імені автора на творі.
3) Вимагати збереження цілісності свого твору, зокрема протидіяти будь-якому посяганню на твір.
З наведеного вище для Автора найважливіше те, що немайнові права не можуть бути передані іншим особам. Вони є невід'ємними правами Автора (особистими правами).
Відповідно до ст. 14 Закону про авторське право, майнові права на службовий твір на службовий твір переходять до роботодавця з моменту створення службового твору у повному обсязі. При цьому Закон передбачає і варіанти цього, а саме: якщо інші особливі умови будуть передбачені Трудовим договором (контрактом) або іншим Договором щодо майнових прав на службовий твір, то діють особливі умови Трудового договору (контракту) або іншого Договору, укладеного між працівником (автором) і роботодавцем.
Також Автор службового твору має право на винагороду за створений твір! Якщо посадові обов’язки працівника прямо передбачають створення службових творів відповідних видів, авторська винагорода за створення і використання таких творів, а також за перехід прав на них може бути включена до заробітної плати працівника відповідно до Договору між працівником і роботодавцем.
Роботодавець має досить широкі права на службовий твір. Якщо інше не передбачено трудовим договором (контрактом) або іншим Договором щодо майнових прав на службовий твір, роботодавець має право:
• Доручити іншій особі завершити незавершений службовий твір;
• Може на власний розсуд вносити зміни у завершений службовий твір;
• Може супроводити цей твір ілюстраціями, передмовами, післямовами тощо.
ВАЖЛИВО: надалі майнові права можуть бути передані роботодавцем іншим особам.
Кому належать майнові права на службовий твір?
А ось для того, щоб відповісти на запитання, кому ж належать уже майнові права на службовий твір, нам необхідно ознайомитись із положеннями Цивільного кодексу та Закону про авторське право.
Так, згідно з п. 2 ст. 429 Цивільного Кодексу України, майнові авторські права на об'єкт, створений у зв'язку з виконанням трудового договору, спільно належить безпосередньо працівникові, який створив цей об'єкт. І водночас — юридичній чи фізичній особі, у якої він працює. Але є велике АЛЕ. Це то, що зазначено в останньому реченні цієї статті: якщо інше не встановлено договором. Ось так, дорогі працівники та Автори: уважно читайте Трудовий Договір чи Контракт!
Йдемо далі за майновими правами. А ось відповідно до положень Закону України «Про авторське право та суміжні права», а саме п. 2 ст. 16, розподіл майнових прав на службовий твір може бути передбачений Трудовим договором (контрактом) між Автором (співавторами) та Роботодавцем. А там може бути передбачене, що всі майнові права належать Роботодавцю.
Створення твору на замовлення
Предметом Авторського договору створення твору на замовлення є створення певного об’єкта авторського права (твору). Такими об'єктами є твори науки, літератури чи мистецтва. Розширений перелік таких творів (об'єктів авторських прав) дає стаття 8 Закону Про авторське право і суміжні права. Та нагадаємо, що об'єкти авторських прав викладені у нас на сайті на сторінці за посиланням.
За Авторським договором створення твору на замовлення Автор, по-перше, зобов’язується створити у майбутньому повний твір відповідно до вимог Замовника, які сторони фіксують в умовах укладеного Договору. А по-друге, Автор зобов’язується передати всі майнові права на створений твір Замовникові. За Договором можуть бути передбачені як умови та порядок виплат Авторові авторської винагороди з боку Замовником так і інші суттєві умови.
Що стосується об'єкта, створеного на замовлення, то немайнові права завжди належать його Автору (творцю), а ось майнові права найчастіше належать тому, що замовив створити цей об'єкт, якщо інше не передбачено Договором.
Важливими для Замовника є деякі особливості Договору створення на замовлення.
• Сторонами Авторського договору створення твору на замовлення є автор та замовник. Автор – це та особа, чиєю безпосередньою творчою працею буде створено твір, а саме: твір науки, літератури чи мистецтва. А Замовник формує вимоги до створення твору, порядок та умови його передання та сплачує ДВІ авторські винагороди. Першу — за створення твору, а другу — за передання майнових авторських прав на створений твір.
• За договором замовлення Автором завжди є фізична особа, яка самостійно створює твір. Але якщо Замовник хоче найняти юридичну особу, працівники якої будуть створювати твір (або яка найме виконавців), то Авторський договір створення твору на замовлення не підійде. Потрібен буде інший договір. Наприклад, про Договір надання певних послуг щодо створення тощо.
• Важливим завданням Замовника буде чітко прописати в Договорі, який саме твір необхідно створити, як його передати та як будуть передані майнові права на твір. При розробці Договору важливо звернути увагу на те, в якому вигляді має бути створено твір та у якому вигляді буде його передано. Якщо на матеріальному носії, на якому Замовник очікує створення та передачу твору, це також має бути чітко зазначено в Договорі. При цьому Замовнику важливо розуміти, що передача твору на матеріальному носії не означає, що Автор (він же й виконавець) передає Замовнику майнові права на твір. У Замовника майнові права на твір виникають лише на умовах, суворо обумовлених у письмовому Договорі. Для Замовника передання майнових прав на створений твір має першорядне значення, тому це питання потребує особливої уваги Замовника;
Захист прав авторів службових творів у США.
У Відомстві з авторського права США немає зафіксованих стандартних форм передання авторських прав. А тому такі передачі зазвичай здійснюються через Контракти.
Бюро авторських прав США, однак, реєструє передачу авторських прав. Хоча реєстрація перекладів у Бюро реєстрації авторських прав не потрібна для передання прав, це може забезпечити певні юридичні переваги, а також може знадобитися для підтвердження передачі щодо третьої сторони.
Є переважно два способи з'ясувати, чи було передано авторське право від однієї людини іншій. Одним зі способів є перевірка Свідоцтва про реєстрацію авторських прав, виданого Бюро з охорони авторських прав США. Другий спосіб — дослідити та знайти Угоду про передачу чи поступку.
Цікаво те, що у США автор, який передав авторське право іншій стороні, може повернути свої права через певну кількість років у процесі припинення передачі. Процес припинення та відновлення авторського права є складним процесом і правила залежать від того, коли робота була спочатку опублікована. Чинний закон допускає припинення передачі за певних умов через 35 років після передачі авторського права.
Ми готові працювати для реєстрації чи захисту Ваших авторських прав!