Авторське право на твори ужиткового (декоративно-ужиткового) мистецтва
Характерною особливістю таких творів є те, що вони є творами певного художнього промислу, створюються ручною працею або з використанням промислових засобів (техніки) та завжди - з ужитковою метою. Також завжди помятаємо вимогу пункту 56 ст. 1 Закону про авторське право про те, що щодо цих творів результатом творчості автора завсжди повиненн бути твір, тобто оригінальне інтелектуальне творіння автора (співавторів) у сфері ужиткового (декоративно-ужиткового) мистецтва. Доречним буде згадати також положення пункту 1 ст. 7 Закону про авторське право про те, що охороні підлягають усі оригінальні твори. При цьому Закон у цьому пункті вказує, що охороняються як оприлюднені, так і неоприлюднені твори, як завершені, так і незавершені, незалежно від їх завершенності, обсягу, призначення чи способу вираження.
Декоративно-ужиткове мистецтво — галузь творчості, мистецтво створення та художнього оформлення виробів, переважного побутового призначення. До таких предметів належать: меблі, посуд, одяг, різне начиння, прикраси, знаряддя праці та інше. Матеріалом для творчості слугують текстиль, дерево, кераміка, метал, скло, фаянс, фарфор тощо. Техніки виконання — багаті й різноманітні: різьблення, розпис, вишивка, вибійка, художнє литво, карбування, плетіння тощо. Декоративно-ужиткове мистецтво задовольняє водночас практичні й художні потреби суспільства, є частиною культурної спадщини, втілює досвід естетичної організації предметного середовища. Воно тісно пов’язане зі способом життя, побутом, звичаями, традиціями, етнонаціональними особливостями, світоглядними уявленнями, смаками.
Джерело: Електронна версія "Великої української енциклопедії", перехід на початку цитати.
Як зареєструвати Авторські права ужитковий твір?
Зателефонуйте 063 267 80 37, напишіть у Viber або Telegram
Охороняються твори декоративно-ужиткового мистецтва як інші об'єкти авторського права - без виконання якихось особливих формальностей щодо них і незалежно від їхньої завершеності, призначення, цінності тощо, а також способу або форми їх вираження. Але навіть якщо ви побажаєте не реєструвати права на свій твір, то радимо на них проставляти знак копірайту ©, який попереджає про наявність прав саме у вас.
Термін дії прав на декоративно-ужиткові твори починається з моменту створення твору, діє протягом усього життя Автора. Після смерті автора дія прав на декоративно-ужиткові твори спливає через 70 років. Вони відраховуються від 1 січня року, наступного за роком смерті автора цього твору. Або останнього зі співавторів, який пережив інших співавторів.
ТЕРМІНИ на реєстрацію авторських прав на ужиткові твори:
Стандартно процедура триває 2 - 2,5 місяці. Іноді буває і швидше. Реєстрація ваших авторських прав відбувається шляхом подання Заявки.
Вартість / ціна реєстрації прав ужиткові твори:
• Для фізичної особи реєстрація авторських прав складає 2100 грн.
• А для юридичної особи складає 3000 грн. Бо є ПДВ.
Об'єкти авторських прав на ужиткові твори.
Відповідно до пункту 10 ст. 6 Закону про авторське право об'єктами авторських прав на ужиткові твори є твори декоративного ткацтва, кераміки, різьблення, ливарства, з художнього скла, художня ковка, ювелірні вироби тощо.
На думку авторів сайту пояснення цього "тощо" як раз і надає цитата з проєкту "Електронна версія "Великої української енциклопедії"" Державної наукової установи "Енциклопедичне видавництво", яка є
Координатором проекту зазначеної енциклопедії.
Таким чином, виходячи з положень Закону про авторське право та з точки зору фахівців copyright.ua, загальний перелік об'єктів авторських прав на ужиткові твори є наступним:
• Твори ливарства, яке полягає в заповненні ливарної форми розплавленим матеріалом (ливарним сплавом, пластмасою, каменем тощо) з метою подальшої обробки отриманих виробів до товарного стану. Закон про авторське право не обмежує ні сировину для виготовлення виробу, ні різновиди лиття, застосованого для виконання виробу.
• Художня ковка (художні ковані вироби).
• Твори ювелірного мистецтва. Виготовлення ювелірних прикрас - це давнє та прекрасне мистецтво. Ще у 1993 році при Львівській національній академії мистецтв було створено кафедру художнього металу, яка саме і готувала фахівців ювелірного виробництва. Але зараз лишень два семестри у Львівській національній академії мистецтв присвячені малим формам. У зв'язку із заплутаним і складним законодавством, офіційно працювати з коштовними матеріалами в майстернях Академії поки що неможливо. В Україні є декілька навчальних закладів, де охочі мають можливість студіювати ювелірну справу (до прикладу, Державний професійно-технічний навчальний заклад «Міжрегіональний центр ювелірного мистецтва м. Києва»[2]). Крім цього, існує 5 середніх навчальних закладів мистецького напрямку, де протягом 1-3 семестрів студенти вивчають технології та основи композиції ювелірної справи.
• Твори декоративного ткацтва, виготовлення одягу, декоративно-прикладна вишивка, гаптування (золотне шитво), килимарство та подібні до цього техніки.
• Твори з кераміки (гончарство). Видами виробів можеть бути ужитковий та декоративний посуд, іграшки, сакральні предмети (хрести, ікони, свічники тощо), начиння для обладнання житла (кахлі, вази, декоративна скульптура тощо).
• Вироби з художнього скла (гутництво). Українські майстри скляного виробництва ще у XVIII–XIX стсторіччах виготовляли унікальні скляніих вироби у формі тварин і птахів. Сучасні майстри скляного виробництва започаткували у українському склоробстві сильний фольклорний напрям.
• Деревообробництво та виготовлення ужиткових меблів. Різьблення, про яке знадує Закон про авторське право, це лише один із видів декоративного деревообробного мистецтва, він полягає у знятті певного шару матеріалу за допомогою ріжучих інструментів.
• А ще й різне начиння, неювелірні прикраси, ужиткові знаряддя праці тощо.
Перелік ужиткових творів, які є об'єктами авторського права в Україні, є безмежним як людська творчість українців та невичерпним як небо України! © Я.К., 2024
Реєстрація авторських прав - найбільш ефективний спосіб фіксації ваших прав на об'єкт інтелектуальної власності.