Авторське право на твори ужиткового (декоративно-ужиткового) мистецтва
Характерною особливістю таких творів є те, що вони є творами певного художнього промислу, створюються ручною працею або з використанням промислових засобів (техніки) та завжди - з ужитковою метою. Також завжди помятаємо вимогу пункту 56 ст. 1 Закону про авторське право про те, що щодо цих творів результатом творчості автора завсжди повиненн бути твір, тобто оригінальне інтелектуальне творіння автора (співавторів) у сфері ужиткового (декоративно-ужиткового) мистецтва. Доречним буде згадати також положення пункту 1 ст. 7 Закону про авторське право про те, що охороні підлягають усі оригінальні твори. При цьому Закон у цьому пункті вказує, що охороняються як оприлюднені, так і неоприлюднені твори, як завершені, так і незавершені, незалежно від їх завершенності, обсягу, призначення чи способу вираження.
Декоративно-ужиткове мистецтво — галузь творчості, мистецтво створення та художнього оформлення виробів, переважного побутового призначення. До таких предметів належать: меблі, посуд, одяг, різне начиння, прикраси, знаряддя праці та інше. Матеріалом для творчості слугують текстиль, дерево, кераміка, метал, скло, фаянс, фарфор тощо. Техніки виконання — багаті й різноманітні: різьблення, розпис, вишивка, вибійка, художнє литво, карбування, плетіння тощо. Декоративно-ужиткове мистецтво задовольняє водночас практичні й художні потреби суспільства, є частиною культурної спадщини, втілює досвід естетичної організації предметного середовища. Воно тісно пов’язане зі способом життя, побутом, звичаями, традиціями, етнонаціональними особливостями, світоглядними уявленнями, смаками.
Джерело: Електронна версія "Великої української енциклопедії", перехід на початку цитати.
Як зареєструвати Авторські права ужитковий твір?
Зателефонуйте 063 267 80 37, напишіть у Viber або Telegram
Охороняються твори декоративно-ужиткового мистецтва як інші об'єкти авторського права - без виконання якихось особливих формальностей щодо них і незалежно від їхньої завершеності, призначення, цінності тощо, а також способу або форми їх вираження. Але навіть якщо ви ризикнете НЕ реєструвати права на твір архітектури, то радимо при публікації архітектурних проектів та ескізів проставляти знак копірайту ©, який попереджає про наявність прав саме у вас.
Термін дії прав на декоративно-ужиткові твори починається з моменту створення твору, діє протягом усього життя Автора. Після смерті автора дія прав на декоративно-ужиткові твори спливає через 70 років. Вони відраховуються від 1 січня року, наступного за роком смерті автора цього архітектурного твору. Або останнього зі співавторів, який пережив інших співавторів.
ТЕРМІНИ на реєстрацію авторських прав на ужиткові твори:
Стандартно процедура триває 2 - 2,5 місяці. Іноді буває і швидше. Реєстрація ваших авторських прав відбувається шляхом подання Заявки.
Вартість / ціна реєстрації прав ужиткові твори:
• Для фізичної особи реєстрація авторських прав складає 2100 грн.
• А для юридичної особи складає 3000 грн. Бо є ПДВ.
Об'єкти авторських прав на ужиткові твори.
Відповідно до пункту 10 ст. 6 Закону про авторське право об'єктами авторських прав на ужиткові твори є твори декоративного ткацтва, кераміки, різьблення, ливарства, з художнього скла, художня ковка, ювелірні вироби тощо.
На думку авторів сайту пояснення цього "тощо" як раз і надає цитата з проєкту "Електронна версія "Великої української енциклопедії"" Державної наукової установи "Енциклопедичне видавництво", яка є
Координатором проекту зазначеної енциклопедії.
Таким чином, виходячи з положень Закону про авторське право та з точки зору фахівців copyright.ua, загальний перелік об'єктів авторських прав на ужиткові твори є наступним:
• Твори ливарства, яке полягає в заповненні ливарної форми розплавленим матеріалом (ливарним сплавом, пластмасою, каменем тощо) з метою подальшої обробки отриманих виробів до товарного стану. Закон про авторське право не обмежує ні сировину для виготовлення виробу, ні різновиди лиття, застосованого для виконання виробу.
• Художня ковка (художні ковані вироби).
• Твори ювелірного мистецтва. Виготовлення ювелірних прикрас - це давнє та прекрасне мистецтво. Ще у 1993 році при Львівській національній академії мистецтв було створено кафедру художнього металу, яка саме і готувала фахівців ювелірного виробництва. Але зараз лишень два семестри у Львівській національній академії мистецтв присвячені малим формам. У зв'язку із заплутаним і складним законодавством, офіційно працювати з коштовними матеріалами в майстернях Академії поки що неможливо. В Україні є декілька навчальних закладів, де охочі мають можливість студіювати ювелірну справу (до прикладу, Державний професійно-технічний навчальний заклад «Міжрегіональний центр ювелірного мистецтва м. Києва»[2]). Крім цього, існує 5 середніх навчальних закладів мистецького напрямку, де протягом 1-3 семестрів студенти вивчають технології та основи композиції ювелірної справи.
• Твори декоративного ткацтва, виготовлення одягу, декоративно-прикладна вишивка, гаптування (золотне шитво), килимарство та подібні до цього техніки.
• Твори з кераміки (гончарство). Видами виробів можеть бути ужитковий та декоративний посуд, іграшки, сакральні предмети (хрести, ікони, свічники тощо), начиння для обладнання житла (кахлі, вази, декоративна скульптура тощо).
• Вироби з художнього скла (гутництво). Українські майстри скляного виробництва ще у XVIII–XIX стсторіччах виготовляли унікальні скляніих вироби у формі тварин і птахів. Сучасні майстри скляного виробництва започаткували у українському склоробстві сильний фольклорний напрям.
• Деревообробництво та виготовлення ужиткових меблів. Різьблення, про яке знадує Закон про авторське право, це лише один із видів декоративного деревообробного мистецтва, він полягає у знятті певного шару матеріалу за допомогою ріжучих інструментів.
• А ще й різне начиння, неювелірні прикраси, ужиткові знаряддя праці тощо.
Перелік ужиткових творів, які є об'єктами авторського права в Україні, є безмежним як людська творчість українців та невичерпним як небо України! © Я.К., 2024
ПОХІДНІ ТВОРИ
- Сценічні обробки літературних письмових творів белетристичного, публіцистичного, наукового, технічного чи іншого характеру творів, обробки фольклору, придатні для сценічного показу;
- Виробничі твори. Це ті твори, що ґрунтуються на одному або кількох раніше існуючих творах;
- Збірники творів, збірки обробок фольклору, енциклопедії та антології, збірки звичайних даних, інші складові твори за умови, коли вони є результатом творчої роботи з відбору, систематизації чи впорядкування змісту без порушення авторських прав на ті твори, які входять до них як складові;
- Тексти перекладів для дублювання, озвучення, субтитрування українською та іншими мовами іноземних аудіовізуальних творів;
- інші твори.
Звертаємо Вашу особливу увагу на те, що оскільки законодавство України не обмежує перелік об'єктів авторських прав, то перелік похідних творів законодавчо нічим не обмежений.
Авторське право на похідні твори
Похідні твори авторському праві - це творчі роботи, створені з урахуванням інших вже існуючих робіт, мають власне авторське право. Похідні твори містять новий художній внесок від автора, але зберігають істотну частину оригінальної роботи. Прикладами похідних творів може бути переклади, аранжування, екранізації, інсценування, художні обробки та інші види переробки. Автор похідного твору має авторське право лише з внесок, а чи не на запозичений матеріал. Для створення похідного твору необхідно отримати дозвіл від правовласника оригінальної роботи, якщо вона не перебуває у громадському надбанні або ліцензована для вільного використання. Докладніше про похідні твори авторського права Ви можете прочитати нижче.Право на переклад твору.
Право на переклад означає можливість автора самому перекладати та використовувати переклад свого твору, а також його право давати дозвіл на переклад та використання перекладу іншим особам. Під перекладом мається на увазі переклад твору з однієї людської мови на іншу людську мову. Переклад людської мови на мову машини не відноситься до даного авторського правомочності. Перекладені твори належать до похідних творів.
Дозвіл автора на переклад твору (вірші, проза, розповідь тощо) іншою мовою необхідно отримати при подальшому використанні перекладеного твору. Водночас автор не може заборонити переклад свого твору будь-якою мовою будь-кому для особистих цілей.
Слід мати на увазі, що майнові права на переклад пов'язані з особистими немайновими правами автора на захист своєї репутації. Тому перекладач немає права вносити до перекладного твір свої корективи, зміни, скорочення тощо. Автор твору має право заборонити використання твору в тому чи іншому перекладі.
При перекладі твору з однієї мови іншою може з'явитися новий об'єкт авторського права. Це відбувається у разі літературного перекладу, коли перекладний твір є результатом творчої праці перекладача. Для визнання перекладу об'єктом авторського права не обов'язково, щоб вихідний твір також був таким. У той же час переклад літературного твору іншою мовою може мати суто технічний характер підрядкового перекладу. Такий переклад не буде об'єктом авторських прав.
Автори літературних перекладів мають такі самі права на використання свого перекладу, як і автори оригінальних творів. Однак при реалізації своїх прав вони зобов'язані дотримуватися прав автора основного твору. Перекладач твору немає права заборонити переклад цього ж твору іншому перекладачеві.
Право на переклад твору та подальше використання перекладеного твору зацікавлена особа може отримати безпосередньо у автора або іншого правовласника, наприклад спадкоємців, в індивідуальному порядку.
Право на переробку твору.
Право автора на переробку твору передбачає можливість автора самому переробляти, аранжувати чи в інший спосіб переробляти твір. Перероблений твір, як і перекладений, відноситься до похідних творів.
Авторам похідних творів належить авторське право на здійснені ними переробки, аранжування, оркестрування, варіації чи інші переробки. Автор похідного твору користується авторським правом на створений ним твір за умови дотримання ним прав автора оригінального твору, що зазнав переробки, аранжування або іншої переробки. Авторське право авторів похідних творів не перешкоджає іншим особам здійснювати свої переробки тих самих творів.
Використання того чи іншого виданого твору до створення іншого твору може призвести до появи нового творчо самостійного твору. За високого ступеня творчої самостійності новий твір перестає бути похідним від оригінального твору, він стає самостійним оригінальним твором. Такий твір використовується його автором незалежно від твору, який став основою.
Авторське право упорядників збірників
Авторське право на збірки творів, які не є предметом чийогось авторського права, а саме: законів, судових рішень, інших офіційних документів, творів народної творчості, автори яких невідомі, давніх актів та пам'яток, а також інших творів, що не охороняються авторським правом , належить упорядникам збірників, якщо вони піддали включений до збірки матеріал самостійної обробки чи систематизації. Таке ж право належить громадянам, які самостійно опрацювали окремі твори зазначеного роду. Це право не перешкоджає іншим громадянам видавати тематично ті ж твори, якщо вони їх самостійно систематизували або обробили. Упорядник збірника, який обробив або систематизував включені до збірки твори, що є предметом чийогось авторського права, користується авторським правом на збірник за умови дотримання прав авторів цих творів.
Авторське право на пародії, карикатури, шаржі
Вони розглядаються як самостійні охороноздатні твори і традиційно визнаються як твори особливого жанру, що не підпадає під поняття ситуації.
Охороняються всі вище зазначені твори як об'єкти авторського права без виконання якихось особливих формальностей щодо них і незалежно від їхньої завершеності, призначення, цінності тощо, а також способу або форми їх вираження. Але навіть якщо ви ризикнете НЕ реєструвати свій літературний твір, то настійно радимо при публікації проставляти знак копірайту, який попереджає про наявність у вас авторських прав.
Реєстрація авторських прав - найбільш ефективний спосіб фіксації ваших прав на об'єкт інтелектуальної власності.