copyright.ua
    copyright telefon      copyright telegram      copyright viber.svg

Створення об'єктів авторського права на замовлення та Службові твори

службові твори та твори на замовлення  Створення об'єктів авторського права на замовлення або створення таких об'єктів під час виконання своїх трудових обов'язків — звичайна справа. Такі ситуації відбуваються щодня. Розглянемо цей процес на законодавчому рівні. Для цього даватиму відповіді на актуальні питання.

  Що є службовим твором
   Відповідно до ст. 1 Закону України "Про авторське право і суміжні права" (далі — Закон про авторське право) передбачено, що службовий твір – це твір, який створюється працівником безпосередньо у зв’язку з виконанням своїх обов'язків за Трудовим договором або контрактом (який повинен бути між ним та роботодавцем. Є Трудовий договір чи Контракт – є й службовий твір. Якщо їх немає – тоді необхідно реєструвати інший вид Договору, а саме договір про створення на замовлення та використання об'єкта права інтелектуальної власності (договір про створення об'єктів авторського права на замовлення) тощо.

Потрібна реєстрація Авторського права?
Зателефонуйте 063 267 80 37, напишіть у Viber або Telegram


  Авторське право на службовий твір.
 Щоб розібратися у правах на такі твори, потрібно проаналізувати законодавчі норми Цивільного Кодексу України (загальне законодавство) та Закону України «Про авторське право та суміжні права» (спеціальне законодавство).
 Твір вважається службовим, якщо створюється відповідно до посадових обов'язків його Автора, незалежно від того, працює він за трудовим договором або за певним обмеженим у часі контрактом. Поняття Works made for hire (службовий твір) є одним із найскладніших юридичних питань щодо будь-якого з об'єктів авторських прав.
  Наголосимо ще раз: ст. 1 Закону про авторське право встановлює, що службовий витвір створінь працівником (!!!) у зв’язку з виконанням обов’язків за Трудовим договором (!!!) або контрактом (!!!). Наприклад, якщо відповідно до посадової інструкції робітник не зобов'язаний створювати комп'ютерну програму для розкрутки сайту, але створив її за власною ініціативою нехай і в робочий час і на робочому комп'ютері, ця комп'ютерна програма не буде службовим твором.
Відповідно до ст. 14 Закону, автору службового твору належать такі немайнові права:
 1) Вимагати визнання свого авторства шляхом вказівки імені автора на службовому творі (зокрема забороняти таку вказівку).
 2) Вибирати псевдонім та вимагати вказівку цього псевдоніма замість справжнього імені автора на творі.
 3) Вимагати збереження цілісності свого твору, зокрема протидіяти будь-якому посяганню на твір.
 З наведеного вище для Автора найважливіше те, що немайнові права не можуть бути передані іншим особам. Вони є невід'ємними правами Автора (особистими правами).
 Відповідно до ст. 14 Закону про авторське право, майнові права на службовий твір на службовий твір переходять до роботодавця з моменту створення службового твору у повному обсязі. При цьому Закон передбачає і варіанти цього, а саме: якщо інші особливі умови будуть передбачені Трудовим договором (контрактом) або іншим Договором щодо майнових прав на службовий твір, то діють особливі умови Трудового договору (контракту) або іншого Договору, укладеного між працівником (автором) і роботодавцем.
 Також Автор службового твору має право на винагороду за створений твір! Якщо посадові обов’язки працівника прямо передбачають створення службових творів відповідних видів, авторська винагорода за створення і використання таких творів, а також за перехід прав на них може бути включена до заробітної плати працівника відповідно до Договору між працівником і роботодавцем.
 Роботодавець має досить широкі права на службовий твір. Якщо інше не передбачено трудовим договором (контрактом) або іншим Договором щодо майнових прав на службовий твір, роботодавець має право:
 • Доручити іншій особі завершити незавершений службовий твір;
 • Може на власний розсуд вносити зміни у завершений службовий твір;
 • Може супроводити цей твір ілюстраціями, передмовами, післямовами тощо.
ВАЖЛИВО: надалі майнові права можуть бути передані роботодавцем іншим особам.


  Кому ж належать уже майнові права на службовий твір?
 А ось для того, щоб відповісти на запитання, кому ж належать уже майнові права на службовий твір, нам необхідно ознайомитись із положеннями Цивільного кодексу та Закону про авторське право.
 Так, згідно з п. 2 ст. 429 Цивільного Кодексу України, майнові авторські права на об'єкт, створений у зв'язку з виконанням трудового договору, спільно належить безпосередньо працівникові, який створив цей об'єкт. І водночас — юридичній чи фізичній особі, у якої він працює. Але є велике АЛЕ. Це то, що зазначено в останній фразі цієї статті: якщо інше не встановлено договором. Ось так, дорогі працівники та Автори: уважно читайте Трудовий Договір чи Контракт!
 Ідемо далі за майновими правами. А ось згідно з положеннями Закону України «Про авторське право та суміжні права», а саме п. 2 ст. 16, таке право на службовий твір належить роботодавцю, якщо інше не передбачено трудовим договором (контрактом) або цивільноправовим договором між автором (співавторами) та роботодавцем.
 Що стосується об'єкта, створеного на замовлення, то немайнові права завжди належать автору (творцю), а ось майнові права найчастіше належать тому, що замовив створити цей об'єкт, якщо інше не передбачено Договором.

  Захист прав авторів службових творів у США.
  У Відомстві з авторського права США немає зафіксованих стандартних форм передання авторських прав. А тому такі передачі зазвичай здійснюються через Контракти.
Бюро авторських прав США, однак, реєструє передачу авторських прав. Хоча реєстрація перекладів у Бюро реєстрації авторських прав не потрібна для передання прав, це може забезпечити певні юридичні переваги, а також може знадобитися для підтвердження передачі щодо третьої сторони.
 Є переважно два способи з'ясувати, чи було передано авторське право від однієї людини іншій. Одним зі способів є перевірка Свідоцтва про реєстрацію авторських прав, виданого Бюро з охорони авторських прав США. Другий спосіб — дослідити та знайти Угоду про передачу чи поступку.
 Цікаво те, що у США автор, який передав авторське право іншій стороні, може повернути свої права через певну кількість років у процесі припинення передачі. Процес припинення та відновлення авторського права є складним процесом і правила залежать від того, коли робота була спочатку опублікована. Чинний закон допускає припинення передачі за певних умов через 35 років після передачі авторського права.

Ми готові працювати для реєстрації чи захисту Ваших авторських прав!

Новости
Как правильно подать заявку на регистрацию авторского права на служебное произведение? Какие документы необходимы для этого? Давайте разбираться вместе!
Подробнее

Правове регулювання авторського права на аудіовізуальні твори в Сполучених Штатах Америки є одним із найпрогресивніших у світі, враховуючи стрімкий розвиток аудіовізуальної індустрії в США.

Подробнее

Розкрутка сайту без порушень Закону – що потрібно знати власнику?

Подробнее
Зареєструвати свої авторські права чи отримати дозвіл на використання прав іншої особи?
Подробнее
Як оприлюднити свій контент у мережі так, щоб він залишився Вашим, і можна було відстояти права?!
Подробнее
Архив новостей

Статьи
<p style="text-align: justify;">
Сайти стали буденністю нашого життя. Погода, новини та гороскопи – все там! Інтернет разом із величезною кількістю сайтів назавжди увійшов у наше життя. Автори пишуть, створюють цікавий зміст – контент. А цікавий контент – крадуть. Нахабно і безсовісно....
Читать
Архив статей

Агентство Українські торговельні марки
© Яна Кондратюк, 2008-2024
Контактний телефон
    copyright telefon      copyright telegram      copyright viber.svg
отправить письмоinfo@tm.ua
Умови використання цього сайту Політика конфіденційності Заява про відмову від відповідальності