Особливості процедури реєстрації авторських прав на службовий твір та перелік необхідних документів виходять із самої суті такого виду твору. Якщо проаналізувати визначення службового твору у Законі України "Про авторське право та суміжні права" (далі — Закон), ми можемо виділити такі його особливості:
1) Службовий твір завжди створюється фізичною особою – Автором. Ще раз нагадуємо: юридична особа роботодавець не може бути автором службового твору! Просто подати Заявку на реєстрацію авторського права на юридичну особу без додаткових документів НЕМОЖЛИВО.
2) Службовий твір завжди створюється Автором у межах виконання його службових (трудових) обов'язків. Це означає, що Автор є працівником у розумінні трудового законодавства:
- з ним укладено Трудовий договір (Контракт) або видано відповідний наказ про прийняття його на роботу;
- він має конкретні службові обов'язки; він підлягає правилам внутрішнього трудового розпорядку;
- за виконання своїх службових обов'язків отримує винагороду у вигляді заробітної плати.
3) Розподіл авторських прав на службовий твір теж має особливості. Особисті немайнові авторські права завжди належать Автору – працівнику. Майнові авторські права – також! І знову уточнюємо: юридична особа роботодавець не отримує майнових авторських прав на службовий твір із повітря, просто так!!! Це дуже важливий момент, який має бути врахований при подачі Заявки.
І в такій ситуації можливі два варіанти. Перший — у Вас укладено Трудовий договір з працівником — Автором. В якому обов'язково має бути пункт приблизно наступного змісту: "Всі майнові права на будь-які об'єкти інтелектуальної власності, створені Працівником у рамках виконання його службових (трудових) обов'язків за цим Договором, належать Роботодавцю з моменту створення таких об'єктів". У такому разі цей Трудовий договір буде підтвердженням наявності у юридичної особи роботодавця майнових прав на створений службовий твір.
При реєстрації авторського права на службовий твір найпоширеніша проблема – відсутність Трудового договору (Контракту) між Автором – працівником та юридичною особою – Роботодавцем. Або навіть якщо є підписаний Трудовий договір, у ньому немає необхідного пункту (дивися вище). У разі вихід лише одне – укладання Договору, а вже потім — розподіл авторських прав на конкретний службовий твір. Це і є другий варіант отримання авторського права на службовий твір.
Ми з радістю допоможемо Вам розібратися у цьому нелегкому питанні та зареєструвати Ваші авторські права!
© Оксана Власюк, 2024